Edo Javor, ki se s smučanjem ukvarja že od svojega 4. leta, je učitelj smučanja 3. stopnje. Svoje znanje uspešno prenaša naprej in zagovarja stališče, da se smučanja lahko nauči prav vsak, pa naj ima za to talent, ali ne.
Moški.si: Strokovnjaki pravijo, da je pravi čas, da otroka seznanite s smučmi, enkrat po dopolnjenem drugem letu. Pri katerih letih ste se vi prvič seznanili s smučanjem?
Edo Javor: Sam sem začel smučati pri 4 letih. Staršem, ki ne vedo, kdaj otroka postaviti na smuči, svetujem, da ga med 2. in 3. letom že seznanijo s smučarsko opremo in začnejo s prilagajanjem na sneg na ravnih predelih. S samim učenjem smučanja pa lahko začnejo že med 3. in 4. letom. Predvsem je potrebno upoštevati otrokov razvoj in njegovo željo po smučanju.
Moški.si: Ste učitelj smučanja z najvišjo stopnjo. Kaj vas je prepričalo, da ste postali učitelj? So bili prisotni vplivi staršev, prijateljev… ?
Edo Javor: Sem učitelj 3. stopnje – enako kot demo učitelj, le da se nikoli nisem potegoval za vstop v izbrano vrsto demonstratorjev. Svoje znanje sem želel prenašati na druge, kar pa sem lahko dosegel le s pridobitvijo strokovnega naziva. Seveda imajo velik vpliv tudi starši, ki so me že od majhnih nog spodbujali k smučanju, ravno tako pa tudi dobra družba, ki je imela enake interese.
Moški.si: Kakšni pa so pogoji, kaj moraš znati, da lahko postaneš učitelj smučanja 3. stopnje?
Edo Javor: ZUTS (Zveza učiteljev in trenerjev smučanja) razpiše enotedenski seminar za dosego učitelja 1., nato 2. in kasneje 3. stopnje. Po uspešno opravljenem praktičnem in teoretičnem izpitu pridobiš strokovni naziv, ki pa ga moraš vsako leto obnavljati. Vsaka stopnja zahteva dosego določenega znanja, 3. stopnja pa je usmerjena že v nekoliko tekmovalno smer in je sestavljena iz dveh seminarjev, kjer se obdelajo še podrobnosti tehnike ter vožnja med količki in postavljanje proge.
Moški.si: Kako je s smučarji na Slovenskem, kakšna je srčna kultura slovenskih smučarjev?
Edo Javor: Kar se tiče kvalitete znanja, so na Slovenskem zelo dobri smučarji, samo obnašanje smučarjev pa je dokaj slabo. Preveč prepotentnih in nevzgojenih smučarjev. Smučanje je bilo v preteklosti šport številka 1, v zadnjih letih pa je v močnem upadu, predvsem zaradi visokih stroškov in pa tudi nekaj zelenih zim. To se vidi v šolah v naravi, saj je bilo včasih malo začetnikov, sedaj je pa ta številka veliko večja.
Moški.si: Mediji opozarjajo, da je na slovenskih smučiščih vse več nesreč. Je to posledica tega, da smo Slovenci premalo vešči smučanja ali je kriva predvsem hitrost?
Edo Javor: Hitrost je zagotovo eden izmed glavnih vzrokov nesreč. K temu pa je pripomogel današnji način smučanja, zarezna tehnika in smuči, ki to omogočajo. Večina smučarjev bi morala opraviti nekajurni tečaj, da bi obvladali današnji način smučanja, s tem pa tudi nadzor nad hitrostjo.
Moški.si: Se vam zdi, da je za varnost na slovenskih smučiščih dovolj poskrbljeno?
Edo Javor: Slovenska smučišča poskušajo za varnost skrbeti zelo dobro in opaziti je vse več redarjev na smučeh. Tudi sama urejenost smučišč je vsako leto opazno večja.
Moški.si: Ste tudi sami imeli že kakšno nezgodo na smučišču?
Edo Javor: V najstniških letih sem imel nekaj manjših nezgod in eno večjo s pretresom možganov.
Moški.si: Bi po vašem mnenju vsak smučar moral imeti čelado kot obvezno opremo?
Edo Javor: Zaradi samega načina smučanja bi morala biti čelada obvezna za vse smučarje.
Moški.si: Kakšna pa so po vašem mnenju slovenska smučišča? Bi jih lahko primerjali s tujino?
Edo Javor: Slovenska smučišča so mi všeč, je pa res, da bi jim še kakšno zadevo spremenil oz. dodal. Večina prog je preozkih, zato ne dopuščajo varnega smučanja. Tudi kakšna nova sedežnica je dobra pridobitev, a se s tem tudi poveča množičnost na smučišču. V tujini imajo predvsem naravne zmožnosti boljše in si tako lahko privoščijo več sedežnic in gondol.
Moški.si: Katero pa je vaše najljubše smučišče in zakaj?
Edo Javor: V tujini mi je všeč Alta Badia in Ischgl. Ponujajo proge za vse vrste smučarjev, moderne naprave in veliko programa poleg smučanja. V Sloveniji mi je všeč Kranjska Gora, saj me nanjo veže že otroštvo in veliko preživetih lepih trenutkov.
Moški.si: Na smučarskih forumih je velikokrat moč zaslediti nezadovoljstvo s cenami kart slovenskih smučišč. Se vam kot učitelju zdijo predrage?
Edo Javor: Karte so predrage, zato se veliko smučarjev odloča za tujino, saj tam za kakšen evro več dobijo veliko več kot pri nas. Predvsem so manjše gneče in boljša smučišča ter naprave. Tudi do učiteljev smučanja imajo v tujini veliko več posluha in imamo ugodnejše cene kart kot v Sloveniji. Z učenjem novih smučarjev smučarski centri pridobijo nove kupce kart, vendar pa taka razlaga pri nas naleti na gluha ušesa.
Moški.si: Glede na to, da imate organizirano svojo lastno šolo smučanja, bi rekli, da se lahko prav vsak nauči smučati, ali mora imeti za smučanje tudi kanček talenta?
Edo Javor: V Maredo šoli smučanja smo prepričani, da se prav vsak lahko nauči smučati. Talent pride do izraza le pri hitrejšem dojemanju oziroma učenju novega gibanja.
Moški.si: Se vam zdi, da smučarji začetniki včasih pretiravajo s profesionalnostjo smučarske opreme, ki jo kupijo?
Edo Javor: Vsekakor. Kupijo vrhunske smuči, ki pa jim na smučišču zaradi pomanjkanja znanja niso kos. Pomembno je, da vsak smučar prilagodi opremo glede na svoje smučarsko znanje. Tukaj so zelo koristni nasveti učitelja smučanja.
Moški.si: Kako pa je s slovensko mladino? Je glede na to, da je bordanje v preteklosti povsem obnorelo tudi Slovenijo, zanimanje za smučanje še vedno veliko?
Edo Javor: To se je zgodilo že pred leti, danes pa se marsikateri deskar vrača na smuči, saj nudijo veliko novih izzivov kot je npr. freestyle in tudi zarezna tehnika z manjšim lokom smuči.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej